LOGO
Back | Print page | Home

Grade 2 Math: Multiplication and Division 5

Allanna has a bag of pennies, nickels, dimes, and quarters.

a. Allanna wants a gumball that costs 30 cents.  Show one way she can
pay for the gumball with exact change, using just nickels and dimes.





b. Show one way she can pay the 30 cents for the gumball with just
pennies and dimes.





c. Show one way she can pay the 30 cents for the gumball with just
quarters and dimes.





d. Show four different ways that Allanna can pay for a can of juice
that costs 50 cents.